Raporty dotyczące stanu czytelnictwa w Polsce straszą nas zanikiem sztuki czytania. Nie biorą one jednak pod uwagę, że przeciętny człowiek może i chciałby zatopić nos we wciągającej lekturze, ale jedyną jego chwilą dla siebie bywa tête-à-tête z toaletą. Noszenie przy sobie opasłego tomiska z pewnością nie jest optymalnym rozwiązaniem, ale nowoczesna technologia już dawno rozwiązała ten kłopot – poręczne i lekkie czytniki e-booków są coraz bardziej wygodne w użytkowaniu i skutecznie zachęcają coraz więcej osób do czytania książek. Jeśli nie jesteś ortodoksyjnym wyznawcą papierowych stronic i szukasz czegoś dla siebie lub prezentu dla zabieganego mola książkowego, dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze czytnika e-booków i ile to kosztuje.
Pozornie czytnik e-booków to niezbyt przydatne urządzenie – bo po co komu kolejny wydatek i jeszcze jeden przedmiot do noszenia w torebce, skoro i tak zazwyczaj mamy przy sobie smartfona, a czasem nawet tablet? Faktycznie, da się czytać książki na ekranie tabletu, telefonu czy choćby komputera. Czytniki jednak mają jedną ogromną przewagę nad tymi urządzeniami – ekran oparty o technologię e-papieru. W porównaniu ze zwykłym ekranem LCD stanowi to kolosalną różnicę. Ekran czytnika nie emituje światła, dlatego czytanie na nim tekstu nie męczy oczu. Jest też matowy i nie odbija światła, dzięki czemu możliwe jest czytanie nie tylko pod dowolnym kątem, lecz także przy niemal dowolnym oświetleniu, nawet w pełnym słońcu. Dla porównania, telefony i tablety emitują mocne i męczące dla oczu światło, a czytanie na słońcu przy ich użyciu jest praktycznie niemożliwe. Ponadto, czytnik e-booków to urządzenie stworzone właśnie po to, by czytanie było jak najprostsze i jak najwygodniejsze. Tablet i telefon nie będą tak wygodne w użyciu, bo po prostu czytanie nie jest ich główną funkcją. Użycie czytnika zapewnia ci brak zbędnych rozpraszaczy, takich jak powiadomienia czy wiadomości. Dzięki okrojeniu liczby funkcji czytniki są niezwykle wydajne – jedno ładowanie może nam wystarczyć nawet na kilka tygodni, podczas gdy większość smartfonów i tabletów ładujemy codziennie lub maksymalnie co kilka dni. Dlatego, jeśli czytasz sporadycznie, głównie wiadomości i krótkie artykuły, być może nie ma sensu inwestować w kolejne urządzenie. Jeśli jednak czytasz dość często, czytnik ma, w porównaniu z tabletem, same zalety. A czemu czytnik, a nie stara, dobra książka? Jeśli komuś zależy na fakturze i zapachu papieru, to nawet najdroższy czytnik nie zastąpi mu książki. Jeśli jednak w obcowaniu z lekturą zależy ci przede wszystkim na jego istocie, czyli czytaniu – to czytnik spokojnie może konkurować z książką. Jest poręczny i lekki, można więc czytać wygodnie w każdej pozycji, nawet stojąc w metrze. Do tego pomieści w sobie naprawdę mnóstwo książek, artykułów czy nawet elektronicznych notatek, dlatego jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które lubią czytać kilka książek naraz. Możesz czytać na plaży lub w górach, w samolocie lub w tramwaju – zawsze komfortowo. I warto wspomnieć, że e-booki bywają zwyczajnie tańsze od tradycyjnych książek.
Jeśli już wiesz, że czytnik jest tym, czego potrzebujesz, przede wszystkim nastaw się na poszukiwania urządzenia o optymalnych parametrach ekranu – to on bowiem jest tu najbardziej istotny. Po pierwsze, upewnij się, że urządzenie, którego zakup rozważasz wyposażone jest w ekran e-papierowy. Na rynku można bowiem znaleźć tanie czytniki, które mają zwykłe ekrany LCD, takie same, jakie mają tablety czy smartfony. Takie urządzenia oferują słabą jakość obrazu i męczą oczy, ale – w przeciwieństwie do tabletu – nie dają dostępu do dodatkowych funkcji, takich jak różne aplikacje, przeglądarka internetowa i inne. Ich bateria również nie wytrzymuje porównania z baterią czytników. Dlatego, chociaż są tanie, nie warto w nie inwestować. Istotną kwestią jest też rozmiar ekranu. Zbyt mały spowoduje, że czytanie będzie niewygodne, a zbyt duży – że urządzenie stanie się nieporęczne. Przeciętną szerokością ekranu, jaka powinna nam wystarczyć, jest przekątna 6 cali. Jeśli z jakiegoś powodu potrzebujesz naprawdę sporego ekranu i zależy ci na tym bardziej niż na kompaktowości urządzenia, istnieją czytniki nawet z ponad 13-calowymi ekranami, jednak większość czytników ma długość przekątnej 6 cali. Warto pamiętać, że większy ekran może oznaczać też większą wagę czytnika i wyższą cenę. Czy warto zwracać uwagę na rozdzielczość? Nie jest to parametr bez znaczenia, bo im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość obrazu, czyli wyraźniejszy tekst. Przeciętne czytniki dysponują rozdzielczością w okolicach 800 x 600 pikseli i ok. 160-200 DPI, a te z wyższej półki oferują już 1024 x 758 lub pikseli 1200 x 825 i ok. 300 DPI. Obecnie istnieją też czytniki z ekranami o rozdzielczości Ultra HD 1440 x 1080 pikseli. Chociaż rozdzielczość może mieć pewne przełożenie na komfort czytania, to nie jest to parametr, na który warto zwracać uwagę w pierwszej kolejności. Tym bardziej, że w przypadku większości czytników te parametry są bardzo zbliżone. Co więcej, nie zawsze jesteśmy w stanie w ogóle dostrzec te różnice gołym okiem. Jest jeszcze jedna właściwość ekranu, o której warto wspomnieć: liczba odcieni szarości. Na e-papierze biel nie jest idealnie biała, a czerń nie jest idealnie czarna. Niektóre urządzenia oferują jedynie 4 lub 8 odcieni, a w bardziej nowoczesnych 16 odcieni szarości to już standard. Warto jednak mieć na uwadze, że wprawdzie e-papier świetnie się nadaje do czytania książek, ale już wyświetlanie zdjęć czy stron internetowych może być niezbyt imponujące.
Wygoda jest jedną z ważniejszych cech dobrego czytnika. Jeśli czytanie miałoby być dla nas niekomfortowe, równie dobrze możemy sięgnąć po zwykłą książkę albo tablet. Podstawową zaletą czytników e-booków jest ich niewielka waga i kompaktowe rozmiary. Urządzenia te dobrze leżą w dłoni i powinno być łatwo przewijać kolejne strony czytanej przez nas książki. No właśnie – powinno być, ale czy zawsze jest? Istotną funkcją, wpływającą na wygodę, jest sterowanie. Większość czytników w chwili obecnej dysponuje już dotykowym ekranem, pozostałe sterowane są za pomocą przycisków. Te z ekranem dotykowym będą raczej droższe od urządzeń nieposiadających takiej funkcji. Warto jednak dobrze przemyśleć, czy taka funkcja jest nam potrzebna. Być może przyciski w danym modelu są ułożone w tak przemyślany sposób, że funkcja dotyku w ogóle się nam nie przyda? Tak czy inaczej, rozważając kupno danego modelu, warto wziąć go do ręki i po prostu sprawdzić, czy wygodnie nam się go obsługuje. Inną bardzo przydatną funkcją jest obracanie ekranu – automatyczne lub manualne. Warto taką opcję mieć, bo możemy wówczas czytać zarówno w pionie, jak i w poziomie. Niby różnica nie jest duża, ale to szczegół, który może w znacznym stopniu uprzyjemnić nam korzystanie z czytnika. Bardziej nowoczesne modele czytników posiadają dodatkowe udogodnienia dotyczące ekranu. Po pierwsze – ekran może być podświetlany. Dzięki temu możliwe staje się nawet czytanie po ciemku. Podświetlenie to jednak nie ma nic wspólnego ze światłem, jakie emitują ekrany LCD, dlatego czytniki nie tracą swojej największej zalety – nie męczą oczu. Ekran czytnika jest podświetlony przez małe światełka rozmieszczone wokół ekranu. Funkcja ta nie ma żadnych wad – jedynie może wpłynąć na cenę czytnika, dlatego warto się zastanowić, czy potrzebna nam będzie możliwość czytania po ciemku. Drugą przydatną opcją są ekrany dotykowe. Coraz więcej czytników może być obsługiwana w ten sposób. Warto na to zawrócić uwagę szczególnie wtedy, gdy ważna jest dla nas możliwość zaznaczenia jakiegoś fragmentu albo dopisania jakichś uwag czy notatek na marginesie. Jednak nawet przewijanie stron książki może być wygodniejsze na ekranie dotykowym.
Przy wyborze czytnika możesz natknąć się na takie parametry, jak procesor czy pamięć RAM. Czy ma to jakieś znaczenie? Odpowiedź jest dość prosta – nie warto tym sobie zaprzątać głowy. Czytniki to urządzenia które skupiają swoje działanie na jednej konkretnej funkcji, dlatego pamięć operacyjna czy procesor nie będą miały widocznego wpływu na ich pracę. Czytniki generalnie mają wolniejszy czas reakcji niż tablet czy smartfon, jednak absolutnie wystarczający do czytania książki. Nieco ważniejszą dla nas informacją jest pamięć wewnętrzna. Od niej bowiem zależy, ile książek zmieści nam się w czytniku. Standardowo możemy liczyć na 8GB do dyspozycji, ale niektóre urządzenia oferują mniej pamięci wbudowanej, za to mają dodatkowo możliwość użycia dodatkowych kart pamięci. Nie jest to kluczowy parametr, chyba że zamierzasz wczytywać wyjątkowo ciężkie pliki albo obrazki. W przypadku zwykłych książek zmieścisz ich około tysiąca albo więcej.
Jeśli chodzi o rozróżnienie między Wi-Fi a 4G i 5G – jest to informacja o tym, jak czytnik będzie się łączył z Internetem. 4G i 5G to łączność używana w telefonach komórkowych – w czytnikach jest dostępna bez dodatkowych opłat, a może się przydać chociażby do bezprzewodowego pobierania e-booków poza domem. Wi-Fi w zupełności nam wystarczy, jeśli mało podróżujemy, a z czytnika korzystamy głównie w domu. Po co nam tak naprawdę Internet w czytniku? Interesującą funkcją wymagającą dostępu do Internetu może być synchronizowanie plików z konkretną platformą. Oznacza to, że w zależności od marki czytnika, możemy mieć możliwość zdalnego przesyłania plików z chmury na nasz czytnik i odwrotnie.
Jakie pliki powinien obsługiwać czytnik? Przede wszystkim formaty, które są dedykowane e-bookom, czyli najpopularniejszy EPUB lub MOBI – a najlepiej oba. Przyda się również PDF. Warto się wnikliwie przyjrzeć rozszerzeniom plików, z którymi nasz czytnik nie będzie miał problemu. Od tego zależy bowiem, czy będziemy mogli czytać nasze książki od razu po ich zakupieniu i pobraniu, czy też będzie nas czekać żmudne przekonwertowywanie ich do pożądanego formatu. Im więcej formatów obsługuje czytnik, tym wygodniej będzie się nam go użytkowało, bo nie będziemy musieli się o nic dodatkowo martwić.
Przydatną dodatkową funkcją może być słownik, aczkolwiek niektóre czytniki mają wbudowane jedynie słowniki angielsko-angielskie. Mimo wszystko opcja ta może nam się przydać, chociażby przy nauce języka albo przy czytaniu nieco trudniejszych tekstów.
Na koniec bateria czytnika – w przypadku tych urządzeń warto mieć na uwadze, że 2-3 tygodnie pracy na jednym ładowaniu to raczej standard. Niektóre czytniki – zwłaszcza przy wyłączonym dostępie do Internetu – mogą nie być ładowane nawet przez miesiąc. Z racji tego, że generalnie czytniki to urządzenia wymagające ładowania stosunkowo rzadko, parametry baterii nie są szczególnie istotne dla naszego komfortu użytkowania.
Ile wydasz na swój wymarzony czytnik? Najtańsze i zarazem najprostsze urządzenia kupisz już za ok. 300-350 zł. Wówczas możesz liczyć na ekran o przekątnej w granicach 4-6 cali, a także na rozdzielczość 800 x 600 pikseli. Takie czytniki raczej nie oferują zbyt wielu dodatkowych udogodnień, ale jak najbardziej nadają się do spełniania swojej podstawowej funkcji, czyli czytania.
W granicach 500-600 zł masz już do wyboru szeroki przekrój całkiem niezłych, choć nadal dość prostych urządzeń. Czytniki za ok. 500 zł mogą już mieć wysokiej jakości ekran e-papierowy, podświetlenie ekranu, dość wydajny procesor i obsługę ponad wszystkich najpopularniejszych rodzajów plików. Mogą też być wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak obsługiwanie formatów dźwiękowych (co umożliwia np. słuchanie muzyki), dotykowy ekran, slot na karty pamięci czy możliwość korzystania z przeglądarki internetowej.
Czytniki kosztujące ok. 600-800 zł to już urządzenia z wyższej półki. Oferują m.in. lepszą rozdzielczość (758 x 1024 pikseli), zwiększony kontrast, mogą też mieć więcej wbudowanej pamięci (16 GB). Modele te stawiają w większym stopniu na ergonomię i design, a także dodatkowe funkcje, takie jak przeglądanie Internetu, różne rodzaje czcionek, wbudowane słowniki, regulacja podświetlenia ekranu itp.
Czytniki kosztujące ok. 900 zł i więcej to produkty dla bardzo wymagających konsumentów. W tej cenie możemy otrzymać np. czytnik wodoodporny, wyjątkowo czuły na dotyk ekran, dodatkowe miejsce na pliki w chmurze, wysoką rozdzielczość (nawet 1448 x 1072 pikseli).
I wreszcie najdroższe czytniki, za które zapłacimy nawet powyżej 1000 zł. Są to urządzenia, w których dopracowany jest każdy detal. Podświetlenie automatycznie dostosowujące swoje natężenie, zwiększona gęstość pikseli (co zapewnia jeszcze wyraźniejszy tekst), lekka i cienka konstrukcja czy czujnik sterowania wyjątkowo czuły na dotyk – to funkcje, które docenią przede wszystkim koneserzy e-czytelnictwa.
Czytnik ebooków nie należy do produktów pierwszej potrzeby, jest jednak bardzo wygodny w użytkowaniu, lekki, poręczny, zawsze masz pod ręką coś do czytania. To również bardzo dobry pomysł na prezent. Kupują sprzed elektroniczny możesz skorzystać z oferty "raty 0 procent". Bank, który udzieli Ci kredytu ratalnego na zakup sprzętu w sklepie sprawdzi Twoją zdolność kredytową i podejmie decyzję - pozytywną lub negatywną. Jeśli boisz się, że bank nie przyzna Ci kredytu bo nie masz udokumentowanych dochodów lub umowy o pracę - możesz skorzystać z pożyczki pozabankowej. Szukasz pożyczki bez BIK? Uważaj - 18 maja weszły w życie przepisy ustawy antylichwiarskiej zgodnie z którymi, instytucje udzielające pożyczek - również te pozabankowe - muszą sprawdzać swoich klientów w BIK.
Soonly Finance spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (02-092) przy ul. Żwirki i Wigury 16c, telefon 660 600 700. NIP: 525-253-13-20, REGON: 146101268. Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS 0000418977. Kapitał zakładowy w wysokości 40 019 100 złPożyczkodawcą jest Soonly Finance sp. z o.o. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.
Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivigo.pl, aplikacji mobilnej vivigo.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 23.09.2024 r.
Reprezentatywny przykład dla kolejnej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivigo.pl, aplikacji mobilnej vivigo.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 313,16 % przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 5 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 5 616,57 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 18,5%; całkowity koszt pożyczki 616,57 zł (prowizja 540,75 zł, odsetki 75,82 zł); umowa na 30 dni. Stan na 23.09.2024r.
Pożyczkodawcą jest Soonly Finance sp. z o.o. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.
Informujemy, że działamy w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim.
Opłata za minutę połączenia zgodna z taryfą operatora.
Maksymalna wysokość pierwszej pożyczki przez internet lub telefon to 3000 zł, maksymalna wysokość kolejnej pożyczki przez internet lub telefon to 8000 zł. Jednorazowa opłata rejestracyjna, która jest niezwłocznie zwracana wnioskodawcy, wynosi 1 grosz (gdy Klient dokonuje opłaty rejestracyjnej na jeden z rachunków bankowych, w którym Spółka posiada swoje konto) lub 1 złoty (gdy Klient korzysta z systemu Autopay).
Administratorem danych osobowych jest Soonly Finance sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Żwirki i Wigury 16c, 02-092 Warszawa. Wszelkie informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych, celów, w jakich są przetwarzane, podstaw prawnych przetwarzania, kategoriach odbiorców danych osobowych, okresie przetwarzania danych, konieczności lub dobrowolności podania danych osobowych i konsekwencjach ich niepodania, zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji i przysługujących Ci uprawnieniach znaleźć możesz w naszej Polityce Prywatności.
Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Soonly Finance sp. z o. o. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.
W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Soonly Finance sp. z o. o. a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej TUTAJ. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.
Szybka pożyczka przez Internet – vivigo.pl