Powrót
8.4.2021

Co zabrać pod namiot?

Co zabrać pod namiot?
Autor
Anna Dobrzanska

Wakacje pod namiotem niosą posmak prawdziwej przygody. Dowiedz się, co zabrać ze sobą pod namiot, aby letni wypad na łono natury pozwalał ci bezpiecznie cieszyć się każdym dniem.

Co zabrać na kemping? Najważniejszy sprzęt to oczywiście sam namiot. Oprócz tego niezbędny jest śpiwór oraz materac. Dowiedz się, jak dokonać dobrego wyboru w tej kwestii.

Jaki namiot wybrać?

Na namiocie nie powinniśmy oszczędzać, ponieważ dobrej jakości namiot to podstawa udanej wycieczki.

Dwa najczęściej spotykane rodzaje namiotów to tak zwane igloo oraz namioty tunelowe. Modele tunelowe są przeważnie dużo większe i dedykowane rodzinnym wyjazdom. Dla jednej osoby lub pary idealne będzie igloo. Jeśli wybierasz się na dłuższy wypad, wybierz model namiotu przeznaczony dla liczby osób o jeden większej niż faktyczna ilość uczestników twojej wyprawy. Tym sposobem w namiocie swobodnie pomieścisz wszystkie bagaże.

Jeśli masz do wyboru najprostszy namiot bez tropiku oraz z tropikiem, zawsze decyduj się na ten drugi. Zapewni on dużo lepszą ochronę przed upałem oraz przed deszczem. Sprawdź, czy tropik posiada filtr UV. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie latem.

Wybierając namiot, zwróć też uwagę na to, z czego wykonany jest stelaż. Może być wyprodukowany z włókna szklanego lub aluminium. Doświadczeni podróżnicy polecają stelaże z aluminium. Są one trwalsze i dużo lżejsze.

Materiały, z których najczęściej szyje się namioty, to nylon i poliester. Nylon może chłonąć wilgoć, lecz jest dużo lżejszy. Namiotom z poliestru niestraszne są nawet największe ulewy. Tego typu namioty są jednak nieco cięższe i sztywniejsze niż nylonowe. Jeśli zatem dokonujesz wyboru pomiędzy produktami z tych dwóch materiałów, przede wszystkim weź pod uwagę, jaka pogoda panuje w miejscu, gdzie się wybierasz.

Jaki śpiwór pod namiot

Do wyboru masz dwa podstawowe kroje śpiworów: kopertowy oraz mumia. Jeśli wybierasz się pod namiot, najwygodniej będzie ci w mumii. W śpiworze kopertowym jest sporo wolnej przestrzeni, co utrudnia utrzymanie odpowiedniej temperatury. Śpiwór typu mumia jest lepiej dopasowany do ciała, przez co będzie ci w nim dużo cieplej. Drugą oprócz kroju rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę, jest informacja dotycząca przedziału temperatur, do jakich odpowiedni będzie śpiwór. Zazwyczaj jest ona nadrukowana na pokrowcu.

Pod namiotem najlepiej będzie służył ci śpiwór z dużym, wygodnym kapturem, który możesz zaciągnąć sznureczkami. Innym przydatnym udogodnieniem będzie tak zwany kołnierz termiczny. Jest to wypełniony ociepleniem materiał na wysokości ramion. Podobnie jak kaptur, możesz go zaciągnąć. Tym sposobem ciepło nie będzie uciekać przez górną część śpiwora. Zwróć też uwagę, czy śpiwór posiada listwę termiczną, czyli dodatkowe ocieplenie wzdłuż zamka błyskawicznego. Skutecznie zapobiega ono utracie ciepła przez suwak.

Jeśli wyjeżdżasz na wakacje z partnerem, poszukajcie śpiworów, które można spiąć razem. Jest to bardzo przydatna funkcja.

Jaki materac do namiotu

Jeśli masz już śpiwór, czeka cię decyzja dotycząca odpowiedniego materaca. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest zwykła karimata. Warto jednak wiedzieć, że choć doskonale chroni ona przed zimnem, to spanie na niej trudno nazwać komfortowym. Zdecyduj się na spanie na karimacie tylko wtedy, jeśli spałeś już na twardym podłożu i nie był to dla ciebie problem.

Inną opcją są maty samopompujące. To nieco droższe rozwiązanie, lecz zapewnia dużo większą wygodę. Mata wypełniona jest specjalną pianką, która po rozłożeniu zasysa powietrze, automatycznie pompując matę. Tym sposobem bez nadmuchiwania i używania pompki mamy wygodny materac.

Warto wiedzieć, że choć mata samopompująca jest wygodniejsza od karimaty, to jednak jest też dużo bardziej podatna na uszkodzenia. Karimatę trudno jest zniszczyć, macie natomiast może zaszkodzić nawet niewielkie nakłucie.

Co zabrać pod namiot – ekwipunek

W twoim plecaku powinny przede wszystkim znaleźć się akcesoria do samodzielnego gotowania. Własne wyżywienie jest najtańsze i często smakuje najlepiej. Przyda ci się niewielka kuchenka turystyczna, komplet menażek turystycznych oraz metalowy kubek. Obowiązkowym elementem wyposażenia są sztućce turystyczne w formie niezbędnika. Koniecznie weź też ostry nóż do krojenia, deskę oraz otwieracz do konserw. Dobrym pomysłem będzie spakowanie do plecaka wielofunkcyjnego scyzoryka.

Koniecznym elementem wyposażenia jest apteczka. Powinna zawierać duży zestaw plastrów z opatrunkiem, środki do dezynfekcji oraz środki przeciwbólowe. Nie zapomnij o bandażu zwykłym, bandażu elastycznym oraz o kilku opakowaniach jałowej gazy. W apteczce powinny znaleźć się małe nożyczki.

Jeśli tylko masz taką możliwość, weź niewielkie, składane krzesełko biwakowe. Po kilku dniach może się bowiem okazać, że będziesz zwyczajnie zmęczony siadaniem na ziemi.

Podczas wypadów pod namiot najbardziej dokuczliwe bywają dwie rzeczy: zbyt niska temperatura oraz owady. Aby chronić się przed zimnem, zapakuj dodatkową zmianę ciepłych ubrań na wieczór oraz niewielki koc z polaru. Aby odstraszyć owady, weź repelent na komary i kleszcze.

co zabrać pod namiot

Dodatkowe gadżety i akcesoria pod namiot

Na rynku dostępnych jest wiele gadżetów, które mogą być bardzo przydatne podczas pobytu pod namiotem.

Wśród nich jest na przykład prysznic obozowy. To nic innego jak zbiornik na wodę, który możemy zawiesić na przykład na gałęzi drzewa. Woda nagrzeje się od słońca, a my będziemy mogli cieszyć się ciepłym prysznicem.

Innym przydatnym drobiazgiem są szczypce do usuwania kleszczy. Przy ich pomocy bezboleśnie i bezpiecznie usuniesz kleszcza bez konieczności poszukiwania pomocy medycznej lub, co ważniejsze, bez stosowania szkodliwych, domowych metod.

Podczas dłuższych pobytów przydatna okaże się składana miska. Umyjesz w niej naczynia lub upierzesz ubrania. Po złożeniu zajmuje ona bardzo mało miejsca.

Gdzie rozwiesić upraną odzież? Z pomocą przyjdzie ci biwakowa linka na pranie. Dzięki specjalnym uchwytom umożliwia ona rozwieszenie prania bez klamerek.

Jeśli lubisz spać na poduszce, możesz harcerskim sposobem położyć pod głową zwinięty sweter. Wygodniej będzie ci jednak, jeśli zaopatrzysz się w samopompującą poduszkę turystyczną.

Na koniec jeszcze jedno! Spanie pod namiotem może nie jest szkołą przetrwania dla największych twardzieli, ale na pewno przyda ci się także sprzęt survivalowy, zwłaszcza jeśli w ramach biwaku planujesz nocne trekkingi.

Najnowsze porady