Małe przestrzenie balkonowe stanowią spore wyzwanie dla osób je urządzających. Dobrze przemyślany projekt może jednak zupełnie odmienić taką przestrzeń i sprawić, że stanie się ona centrum życia w okresie wiosenno-letnim. Jakie meble, dodatki i inne elementy wyposażenia wybrać, żeby połączyć wygodę i funkcjonalność z atrakcyjnym wyglądem? Co się sprawdzi na małym balkonie, a czego unikać?
Czy małe przestrzenie potrzebują odpowiedniego zagospodarowania? Zdecydowanie tak! Przemyślana aranżacja małego balkonu w bloku otwiera i powiększa domową przestrzeń. Odpowiednio zaprojektowana może stanowić przytulny kącik do wypicia porannej kawy czy popołudniowego leniuchowania z książką. Dla fanów roślin balkonowych i świeżych ziół może stanowić świetną alternatywę małego, przydomowego ogródka. Kluczem do sukcesu całego przedsięwzięcia jest odpowiedni projekt, dlatego zanim poniesie nas zakupowe szaleństwo warto ustalić czego właściwie nam trzeba, aby stworzyć miejsce piękne i wygodne zarazem.
Mała przestrzeń balkonu wprowadza pewne ograniczenia, szczególnie w kwestii mebli. Nie można z nimi zbytnio poszaleć -odpadają duże sofy, szezlongi, kanapy narożne, większe stoły, a nawet duże skrzynie balkonowe do przechowywania. Oczywiście można wybrać jeden z takich mebli, ale nawet jeśli jego wymiary pozwolą na umieszczenie go na balkonie, efekt wizualny może nie być zadowalający. Wielkogabarytowe meble mogą niepotrzebnie przytłoczyć przestrzeń i dać finalnie efekt odwrotny od zakładanego. Niewielka przestrzeń wymaga kreatywności i wykorzystania nawet najmniejszego, z pozoru nieistotnego czy niepotrzebnego elementu - wgłębienia w ścianie, nietypowego parapetu czy balkonowej poręczy.
Małe przestrzenie wymagają sprytnych rozwiązań, dlatego wybierając meble na mały balkon warto postawić na modele składane, lekkie, najlepiej z odpornego na warunki atmosferyczne materiału, wielofunkcyjne. Dobrze dobrane meble mogą posłużyć nie tylko jako stoliki i siedziska, ale również miejsce do przechowywania akcesoriów czy poduszek w okresie jesienno-zimowym, a możliwość ich łatwego przenoszenia czy składania znacznie ułatwi przechowywanie.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie mebli? Z jakiego materiału powinny być wykonane? Czy lepiej zdecydować się na gotowy zestaw akcesoriów czy kupować poszczególne elementy indywidualnie? Co sprawi, że balkon zyska niepowtarzalny charakter?
Na mały balkon najlepsze będą składane krzesła. Warto wybrać te wykonane z tworzywa odpornego na warunki atmosferyczne - przede wszystkim na promieniowanie słoneczne i deszcz. Świetnie sprawdzą się krzesła z twardego plastiku, PCV, aluminium. Jeśli zdecydujemy się na modele drewniane trzeba pamiętać o ich zaimpregnowaniu przed rozpoczęciem użytkowania.
Nie bez znaczenia jest też waga krzeseł - im lżejsze tym łatwiej będzie je przestawić lub zawiesić na specjalnie zamontowanym do ściany haku, kiedy nie będą używane. Jeśli nie uda się wybrać modeli składanych warto przynajmniej zainwestować w krzesła sztaplowane, czyli takie, które można układać jedno na drugim - dzięki takiemu systemowi również można oszczędzić miejsce na balkonie i łatwiej przechowywać krzesła poza sezonem - wystarczy nakryć je pokrowcem lub plandeką.
Jeśli chodzi o wykończenie siedzisk to lepiej zdecydować się na delikatne modele - z plecionki, siateczki lub ażurowe. Są zdecydowanie delikatniejsze niż te w pełni zabudowane, a jednocześnie mniej się nagrzewają i są bardziej przewiewne dla użytkownika, zdecydowanie mniej się też brudzą. W przypadku krzeseł z obiciem tkaninowym trzeba pamiętać, że będą one nieco trudniejsze w czyszczeniu, dlatego jeżeli zależy nam na miękkim siedzisku czy oparciu lepiej dokupić zdejmowane materace czy pokrowce, które można w każdej chwili zdjąć i wyprać w pralce.
Dla tych, którzy chcą zorganizować jeszcze więcej miejsca do siedzenia proponujemy wybór niewielkich, składanych stołeczków balkonowych. Co prawda nie mają one oparcia i nie są tak wygodne jak krzesła, ale można je swobodnie postawić w każdym miejscu - zajmują naprawdę niewiele miejsca, a kiedy nie będą użytkowane można je złożyć i zawiesić na specjalnie zamontowanym na ścianie haku. Tego typu siedziska mogą też służyć jako podstawki pod nogi albo mini stoliczki - wielofunkcyjny charakter takiego mebla na pewno sprawdzi się w przypadku małych przestrzeni balkonowych.
Nieduży składany stolik to zdecydowanie sprzymierzeniec małego balkonu. W sklepach można znaleźć mnóstwo modeli, w różnych stylach i spokojnie wybrać taki, który będzie współgrał z całym wystrojem. Jego zaletą jest też fakt, że gdy nie jest potrzebny można go łatwo i szybko złożyć i schować w mieszkaniu. Składane stoliki są wykonane z różnych materiałów, ale największym powodzeniem cieszą się stoliki drewniane - są lekkie i poręczne, dzięki czemu można je swobodnie przesuwać i składać. Zdecydowanym atutem jest też ich niewygórowana cena. Tak jak w przypadku krzeseł trzeba je jednak zaimpregnować przed użytkowaniem - dla ochrony przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i łatwym czyszczeniem w trakcie sezonu.
Dla tych, którzy wolą nieco nowocześniejsze rozwiązania idealną propozycją będzie stolik aluminiowy ze zdejmowaną pokrywą. To lekki i nieduży stolik, który zamiast klasycznego blatu wyposażony jest w zdejmowaną tacę. To rozwiązanie ułatwia transport napoi i przekąsek z mieszkania na balkon - ruchoma taca sprawia, że poszczególne elementy mogą pełnić różne funkcje, w zależności od sytuacji czy potrzeby. Jest to też bardzo uniwersalny model, występujący w wielu kolorach, dzięki czemu poza sezonem letnim, można go spokojnie wykorzystać także we wnętrzu mieszkania.
Dla wielbicieli stylu boho idealne będą druciane stoliki ze zdejmowanym blatem. Zdejmując górną pokrywę można w ażurowym koszu umieścić koce, poduszki, gazety lub inne akcesoria, tym samym oszczędzając miejsce na balkonie. Takie modele wyglądają niezwykle lekko i subtelnie, są też lekkie - mogą je przenieść nawet dzieci. Druciany stolik ma jeszcze jedną dużą zaletę – można opleść go światełkami i w ten sposób zbudować na balkonie przytulny klimat.
Jeśli mamy wąski balkon, warto wziąć pod uwagę jeszcze jedno rozwiązanie – stolik półokrągły lub stolik podwieszany (mocowany do ściany lub balustrady). Stoliki z półokrągłym blatem zajmują o połowę mniej miejsca niż stoliki okrągłe czy kwadratowe, minimalizują też ryzyko kontuzji - nie mają ostrych rogów. Jeśli zaś chodzi o stoliki podwieszane to mają one formę niedużego, składanego blatu, który można swobodnie opuszczać i chować, gdy stolik nie jest akurat potrzebny. Można go przymocować do ściany lub balkonowej balustrady.
Ostatnimi laty dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju fotele podwieszane, hamaki, huśtawki i fotele brazylijskie. Stały się one alternatywą dla klasycznych krzeseł, puf i siedzisk balkonowych. Są lekkie, wygodne, łatwe do składania i przechowywania, a co więcej wyglądają niesamowicie imponująco i dodają charakteru nawet małej przestrzeni balkonowej.
W przypadku niewielkiej przestrzeni najlepsze będą wiszące fotele brazylijskie lub niewielkie tkaninowe hamaki. Są one wykonane z wytrzymałych, ale też miękkich tkanin - dzięki temu są przyjemne w użytkowaniu, ale też łatwo je złożyć i schować - nie zajmują wiele miejsca, poza sezonem można je spakować i schować na dnie szafy. Właściwie w trakcie sezonu można je zdejmować i zakładać w razie potrzeby - zajmuje to chwilę, nie trzeba się też martwić, że tkanina zmoknie w czasie ulewy lub wypłowieje pozostawiona na słońcu.
Mniej mobilnym rozwiązaniem są fotele podwieszane z mocowanym siedziskiem. Tego typu meble są zazwyczaj dosyć masywne, zajmują sporo miejsca i poza sezonem trzeba je przechowywać pod plandeką - są na tyle duże, że trudno je zmieścić w przestrzeni domowej. Tego typu rozwiązanie niekoniecznie sprawdzi się też na małej przestrzeni - stelaż jest duży i stosunkowo ciężki, siedzisko wykonane z wikliny lub PCV również nie należy do najlżejszych. Może się okazać, że na niewielkiej przestrzeni będzie to jedyny mebel, który postawimy na balkonie - to zaś sprawia, że przestrzeń traci funkcjonalność i nie nadaje się do użytkowania przez więcej niż jedną osobę.
Na niewielkim balkonie niekoniecznie sprawdzi się też huśtawka - to duży mebel, dedykowany raczej na taras lub do ogrodu. Jeśli koniecznie chcemy mieć na zaaranżowanej przestrzeni huśtawkę, lepiej pomyśleć o małym, składanym modelu, podwieszanym na haku umieszczonym na suficie - jest to jednak bardziej rozwiązanie dla dzieci niż dla dorosłych. Co prawda wygląda bardzo atrakcyjnie, ale nie jest wystarczająco funkcjonalne.
Pomysłowym i funkcjonalnym rozwiązaniem na mały balkon jest też skrzynia z siedziskiem. To kolejny wielofunkcyjny mebel, który sprawdzi się na niewielkiej przestrzeni. Z jednej strony będzie służył jako świetne miejsce dosiedzenia - wystarczy narzucić koc lub wyposażyć go w miękkie, materiałowe siedzisko i leniwie spędzać czas przy dźwiękach muzyki lub przy wieczornej lampce wina. Z drugiej strony jest to mebel przystosowany do przechowywania. Poza sezonem można w nim składować poduszki, pledy, materace i inne akcesoria balkonowe, jest to też świetna skrytka na nieużywane doniczki, konewkę czy ziemię do kwiatów.
Te wykonane z tworzyw sztucznych tj. plastik są też niezwykle trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, można je też łatwo czyścić wodą i detergentami. Inaczej jest z drewnianymi skrzyniami - wymagają one dużo większej dbałości i impregnacji - warto zabezpieczać je też przed wilgocią, deszczem i słońcem. Popularne są też skrzynie z technorattanu - mają ciekawy design, a przy okazji są niezwykle wytrzymałe, łatwe do utrzymania w czystości, a materiał, z którego są wykonane nadaje się do recyklingu.
Dla tych, którzy szukają szybkich i mniej angażujących rozwiązań na wyposażenie balkonu, polecamy zakup gotowego zestawu mebli. O czym trzeba pamiętać wybierając takim komplet? Warto wcześniej dokładnie zmierzyć powierzchnię balkonu. Gotowe zestawy mebli składają się zazwyczaj z dwóch krzeseł i stolika - lepiej sprawdzić, czy interesujący nas model zmieści się na zaplanowanej przestrzeni oraz czy zbytnio jej nie przytłoczy i pozwoli z niej wygodnie korzystać. Jeśli zdecydujemy się na gotowy zestaw warto wybrać taki, w którym przeważają elementy składane - da to większe pole manewru w razie chęci przearanżowania balkonu lub przystosowania go do użytku przez więcej niż dwie osoby. Nie można też zapomnieć o materiale, z którego wykonane są meble - jeśli zależy nam na trwałym i łatwym w czyszczeniu zestawie lepiej wybrać komplet z plastiku lub aluminium, drewno jest bardziej delikatne i trudniejsze w utrzymaniu i czyszczeniu, a źle przechowywane czy nieimpregnowane szybko straci wygląd i może nie nadawać się do ponownego użycia.
Cena gotowego zestawu mebli balkonowych zależy przede wszystkim od ilości elementów składających się na zestaw, jak i materiału, z którego zostały wykonane meble czy dodatkowych akcesoriów, które zostały dodane do zestawu (np. poduchy-siedziska). Najprostszy komplet plastikowych lub aluminiowych mebli (2 krzesła + stolik) można kupić już za ok.200 zł. Taki sam zestaw mebli tylko z drewna to wydatek rzędu ok. 500 zł. Za rattanowy komplet zapłacimy ok. 900 zł. Najdroższe będą meble z technorattanu -ich koszt może wynieść ponad 1000 zł.
Aranżacja balkonu to nie tylko dobór odpowiednich mebli, ale również akcesoriów i kwiatów. Aby stworzyć przytulne miejsce, w którym z chęcią będziemy spędzać czas warto pomyśleć o miłych akcentach, które wzbogacą nawet małą przestrzeń.
Absolutnym must have nawet najmniejszej przestrzeni są kwiaty. W sklepach znajdziemy mnóstwo roślin balkonowych - od pelargonii, aksamitek, petunii czy bratków po zioła i małe krzewy, które możemy zasadzić w dekoracyjnych donicach lub kaskadowych czy podwieszanych koszach na kwiaty.
W ciepłe wieczory szczególnego charakteru na balkonie dodadzą lampiony i łańcuchy świetlne. Można zdecydować się na ozdobne, kolorowe lampiony na tealighty -są efektowne, a przy tym bezpieczne w użytkowaniu. Dla tych, którzy wolą bardziej zdecydowane akcenty polecamy świece w dużych szklanych pojemnikach lub wazonach.
Przytulnego charakteru dodadzą też kolorowe poduchy i pledy - będą służyć nie tylko jako koce, ale również jako narzuty na siedziska i element dekoracyjny. Urządzając balkon nie można zapomnieć też o wyborze klasycznych akcesoriów w odpowiednim stylu - doniczki, konewki do podlewania kwiatów, wiszące kosze na rośliny - każdy element ma znaczenie i nadaje przestrzeni indywidualnego charakteru.
Soonly Finance spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (02-092) przy ul. Żwirki i Wigury 16c, telefon 660 600 700. NIP: 525-253-13-20, REGON: 146101268. Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS 0000418977. Kapitał zakładowy w wysokości 40 019 100 złPożyczkodawcą jest Soonly Finance sp. z o.o. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.
Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivigo.pl, aplikacji mobilnej vivigo.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 23.09.2024 r.
Reprezentatywny przykład dla kolejnej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivigo.pl, aplikacji mobilnej vivigo.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 313,16 % przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 5 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 5 616,57 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 18,5%; całkowity koszt pożyczki 616,57 zł (prowizja 540,75 zł, odsetki 75,82 zł); umowa na 30 dni. Stan na 23.09.2024r.
Pożyczkodawcą jest Soonly Finance sp. z o.o. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.
Informujemy, że działamy w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim.
Opłata za minutę połączenia zgodna z taryfą operatora.
Maksymalna wysokość pierwszej pożyczki przez internet lub telefon to 3000 zł, maksymalna wysokość kolejnej pożyczki przez internet lub telefon to 8000 zł. Jednorazowa opłata rejestracyjna, która jest niezwłocznie zwracana wnioskodawcy, wynosi 1 grosz (gdy Klient dokonuje opłaty rejestracyjnej na jeden z rachunków bankowych, w którym Spółka posiada swoje konto) lub 1 złoty (gdy Klient korzysta z systemu Autopay).
Administratorem danych osobowych jest Soonly Finance sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Żwirki i Wigury 16c, 02-092 Warszawa. Wszelkie informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych, celów, w jakich są przetwarzane, podstaw prawnych przetwarzania, kategoriach odbiorców danych osobowych, okresie przetwarzania danych, konieczności lub dobrowolności podania danych osobowych i konsekwencjach ich niepodania, zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji i przysługujących Ci uprawnieniach znaleźć możesz w naszej Polityce Prywatności.
Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Soonly Finance sp. z o. o. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.
W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Soonly Finance sp. z o. o. a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej TUTAJ. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.
Szybka pożyczka przez Internet – vivigo.pl